از کدام نرم افزار برای رمزگذاری (رمزگذاری) فایل ها استفاده کنیم؟


نرم‌افزارهای رمزگذاری فایل‌ها روز به روز بیشتر می‌شود و اغلب ناوبری در آن دشوار است. برای کمک به شما در انتخاب درست، ما چندین نرم افزار رمزگذاری فایل را برای شما انتخاب کرده ایم و در اینجا توصیه های ما است.

یادآوری: رمزگذاری یا رمزگذاری، تفاوت چیست؟

را رمزگذاری عملیات تبدیل یک پیام با استفاده از یک کلید برای غیرقابل خواندن آن توسط هر کسی که این کلید را ندارد. را رمزگذاری فرآیند رمزگذاری و رمزگشایی یک پیام است.

10 نرم افزار برای رمزگذاری فایل ها به صورت رایگان (ویندوز، لینوکس، macOS)

امنیت داده های شما مهم است و ممکن است فایل های محرمانه ای داشته باشید که نمی خواهید دیگران آن ها را ببینند. خوشبختانه تعداد زیادی وجود دارد نرم افزار رمزگذاری فایل رایگان و حرفه ای که می توانید از آن استفاده کنید فایل های خود را رمزگذاری کنید. در اینجا منتخبی از 10 نرم افزار سازگار با ویندوز، لینوکس و مک آورده شده است.

Axcrypt

رمزگذاری فایل axcrypt
AxCrypt

سازگاری: ویندوز

AxCrypt یک نرم افزار رمزگذاری فایل منبع باز برای ویندوز است. این می تواند فایل های فردی یا کل پوشه ها را رمزگذاری کند و شامل یک ویرایشگر متن رمزگذاری شده است. استفاده و پیکربندی AxCrypt آسان است.

DiskCryptor

رمزگذاری اسناد diskcryptor
DiskCryptor

حسابداری: ویندوز

DiskCryptor یک نرم افزار متن باز برای رمزگذاری فایل ها و پوشه ها بر روی هارد دیسک است. این با ویندوز XP، Vista، 7، 8 و 10 سازگار است. استفاده از آن آسان است و امنیت خوبی را ارائه می دهد.

دیسک خصوصی Dekart

رمزگذاری فایل دیسک خصوصی dekart
دیسک خصوصی Dekart

سازگاری: ویندوز

دیسک خصوصی Dekart نرم افزار رمزگذاری فایل است که با رمزگذاری از داده های حساس شما محافظت می کند. از رمزگذاری 256 بیتی AES استفاده می کند که آن را بسیار ایمن می کند. همچنین استفاده و پیکربندی آن بسیار آسان است که آن را برای مبتدیان ایده آل می کند.

VeraCrypt

رمزگذاری فایل veracrypt
VeraCrypt

سازگاری: ویندوز، macOS، لینوکس

VeraCrypt یک نرم افزار متن باز است که فایل ها و پوشه ها را رمزگذاری می کند. با ویندوز، مک و لینوکس سازگار است. VeraCrypt می تواند برای رمزگذاری فایل های فردی یا رمزگذاری کل پارتیشن ها استفاده شود.

GPG4Win

رمزگذاری فایل Gpg4win
Gpg4win

سازگاری: ویندوز

GPG4Win یک نرم افزار رایگان و متن باز رمزگذاری فایل برای ویندوز است. این نرم افزار مبتنی بر نرم افزار GnuPG است و یک رابط گرافیکی برای رمزگذاری، امضا و تأیید فایل ارائه می دهد.

7-زیپ

سازگاری: ویندوز، لینوکس، macOS

7-زیپ یک نرم افزار رایگان است که به شما امکان می دهد یک فایل یا یک پوشه را فشرده یا از حالت فشرده خارج کنید. این در چندین سیستم عامل از جمله ویندوز، لینوکس و macOS موجود است. 7-ZIP قادر است فایلی با نسبت فشرده سازی بالا را فشرده کند. علاوه بر فشرده سازی، 7-ZIP همچنین به شما امکان می دهد فایل ها را با روش رمزگذاری AES به صورت رایگان رمزگذاری کنید (فایل ها باید با علامت زدن کادر “رمزگذاری نام فایل ها” رمزگذاری شوند).

BitLocker

سازگاری: ویندوز

BitLocker یک نرم افزار رمزگذاری هارد دیسک است که در سیستم عامل های ویندوز ویستا و ویندوز 7 گنجانده شده است. این نرم افزار کل هارد دیسک را برای محافظت از داده های داخل آن رمزگذاری می کند.

ابزار دیسک

سازگاری: macOS

ابزار دیسک نرم افزاری است که در سیستم عامل macOS تعبیه شده است که می تواند پوشه ها یا کل هارد دیسک ها را رمزگذاری کند. استفاده از آن آسان است و امنیت داده های خوبی را ارائه می دهد.

محافظ حریم خصوصی گنو

سازگاری:

محافظ حریم خصوصی گنو (GnuPG) نرم افزار رمزگذاری داده و امضای دیجیتال است. با استاندارد OpenPGP سازگار است. GnuPG یک نرم افزار رایگان تحت مجوز GPL است.

TrueCrypt

سازگاری: ویندوز

TrueCrypt یک نرم افزار رمزگذاری فایل منبع باز برای ویندوز، مک و لینوکس است. این به کاربران امکان می دهد تمام یا بخشی از هارد دیسک خود و همچنین فایل های قابل حمل را روی درایوهای USB رمزگذاری کنند. توسعه TrueCrypt در سال 2014 پس از پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز XP متوقف شد. TrueCrypt با BitLocker جایگزین شده است.

چگونه اسناد خود را رمزگذاری کنیم؟ اینفوگرافیک CNIL

در این اینفوگرافیک، CNIL برمی گردد در مورد بهترین شیوه ها برای به اشتراک گذاری یک فایل محرمانه به طور ایمن بین کارمندان:

نحوه رمزگذاری فایل های CNIL

سوالات متداول در مورد نرم افزار رمزگذاری فایل

چگونه یک فایل را بدون نرم افزار در ویندوز رمزگذاری کنیم؟

اکثر نرم افزارهای رمزگذاری پولی هستند، اما رمزگذاری فایل بدون نرم افزار با استفاده از ویژگی های ویندوز امکان پذیر است. به سادگی فایل مورد نظر را برای رمزگذاری انتخاب کنید، کلیک راست کنید، سپس “Properties” را انتخاب کنید. در پنجره باز شده، تب “Security” را انتخاب کرده و سپس بر روی “Advanced” کلیک کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی «رمزگذاری محتوا برای ایمن کردن داده‌ها» و سپس «OK» کلیک کنید تا فرآیند رمزگذاری فایل تأیید شود.

پس از انجام این عملیات، یک پنجره “EFS File System” با دعوت نامه ای برای ذخیره کلید رمزگذاری فایل و گواهی ظاهر می شود. توصیه می کنیم در حالی که از این موارد نه در هارد دیسک خود، بلکه در یک درایو فلش USB یا هارد اکسترنال پشتیبان گیری می کنید، روی “Backup Now” کلیک کنید.

پس از انجام این عملیات، فایل ها با استفاده از کلید مرتبط با حساب کاربری شما رمزگذاری می شوند. با این حال، این روش دارای نقطه ضعف (برای موارد استفاده خاص) است که فقط اجازه رمزگشایی توسط حساب ویندوز شما را می دهد. به عنوان مثال، سایر حساب‌های موجود در همان رایانه نمی‌توانند اسنادی را که قبلاً با این روش رمزگذاری شده‌اند، رمزگشایی کنند.

نرم افزار رمزگذاری چیست و چیست؟

را نرم افزار رمزگذاری فایل ابزاری است که اجازه می دهد فایل ها را رمزگذاری کنید تا از آنها در برابر بدافزارها و حملات هکرها محافظت کنید. رمزگذاری یک روش امنیتی کامپیوتری است که شامل داده ها را به کد تبدیل کنید تا فقط کاربران مجاز بتوانند آن را بخوانند.

روش رمزگذاری AES چیست؟

روش از رمزگذاری AES (Advanced Encryption Standard) یک روش رمزگذاری بلوکی برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها است. اغلب برای رمزگذاری فایل ها و پوشه ها استفاده می شود.

منبع