مواد تشکیل دهنده بتن-بتن از چه موادی تشکیل شده است انواع بتن را بشناسید

مواد تشکیل دهنده بتن-بتن از چه موادی تشکیل شده است انواع بتن را بشناسید

این آب اضافی حبس شده سبب ایجاد لایه‌های بسیار ضعیف و متخلخل و کم‌دوام از بتن‌‌ در هر دو لایه می‌شود. از بتن‌ پیش تنیده به طور معمول در پروژه‌هایی که به مقاومت زیادی نیاز است، استفاده می‌شود. بتن پیش ساخته، در کارخانه ساخته و قالب‌گیری شده است و از طریق ماشین‌آلات به محل کارگاه حمل می‌شود. کاربرد عمده این بتن در پانل‌های جداکننده، شیب‌بندی، کف سازی و غیره است. در این نوع از بتن‌ به جای استفاده از سیمان، از آهک استفاده می‌شود.

  • این ماده دست ساز بشر به طور گسترده در ساخت و ساز شهری استفاده می‌شود زیرا حاوی خصوصیاتی است که آن را برتر از هر متریال دیگر می‌ کند.
  • نمک‌های گوناگون نیز به بتن آسیب می‌رسانند و ازتاب آن می‌کاهند.
  • این افزودنی می‌تواند مدت زمان جمع شدگی اولیه و بلند مدت را کاهش دهد.
  • با استفاده از فوق روان کننده ها مقدار کاهش آب بیشتری قابل حصول می باشد.

یک نمونه نسبتاً خشک، بسیار کم ریزش می‌ کند و ارزش اسلامپ یک یا دو اینچ (25 یا 50 میلی متر) از یک فوت (305 میلی متر) را دارد. اسلامپ به طور معمول با پر کردن یک مخروط به ارتفاع 30 سانتی متر محاسبه می‌ شود. سپس در سه لایه با حجم مساوی پر می‌ شود تا لایه یکپارچه شود. استفاده از بتن در ساخت و ساز های امروزی مهم است زیرا سازه‌ ها مقاومت و پایداری خود را از این ماده کامپوزیت می‌ گیرند. ثانیاً، متریالی ارزان است و به اشکال مختلف قالب گیری می‌ شود.

مبانی طرح اختلاط بتن

بتن حالتی روان دارد و در هر قالبی ریخته شود، شکل آن را به خود می گیرد. از این رو بتن را می توان در مکان های مختلف مورد استفاده قرار داد. دقت شود که بتن درون دستگاه حداقل دو دقیقه پس از اضافه کردن آب، به خوبی مخلوط شود و سپس مورد قالب گستر سپنتا استفاده قرار بگیرد.

بتن شیشه ای

همچنین می‌توان مواد کندکننده و خاکسترهای بادی را به ترکیبات بتن آماده اضافه کرد، تا فرایند اختلاط کند شده و بتن نرم بماند. این نوع بتن با استفاده از سنگدانه‌های با کیفیت بالا، کاهش نسبت آب به سیمان و اضافه کردن افزودنی تولید می‌شود. در پاسخ به این سوال که بتن چیست بهترین پاسخ این است که بتن یک ماده ترکیبی ساخته شده از سنگدانه‌های کوچک و بزرگ است که با یک چسب سیمانی به هم اتصال داده شده و با گذر زمان سفت می‌شود. ماده‌ی پایه در بیشتر بتن‌ها، آهک است؛ مانند بتن‌های ساخته شده با سیمان پرتلند یا سایر سیمان‌های هیدرولیک مانند سیمان‌های کلسیوم آلومینات.

با این مقدار آب بتن فاقد کارایی لازم خواهد بود و معمولاً نسبت آب به سیمان مورد استفاده در کارگاه‌های ساختمانی بیش از این مقدار است. در تعیین نسبت اختلاط بتن پارامتری لحاظ می‌شود که مقدار رطوبت سنگدانه‌ها را نیز قبل از افزودن آب به بتن لحاظ می‌کند که در تعیین مقدار آب مورد نیاز حائز اهمیت است. این رطوبت اضافی (یا کمبود رطوبت) مقدار رطوبت مازاد (کمبود رطوبت) سنگدانه‌ها از حالت اشباع با سطح خشک SSD یااست.

رنگ تیره و بو لزوماً وجود مواد مضر در آب را به اثبات نمی‌رساند. درحقیقت، خمیر سیمانی باید سنگدانه‌‌ ها را به طور کامل بپوشاند و هیچگونه فضای خالی ایجاد نکند. از سویی دیگر اسلامپ (کارایی و روانی) نباید خیلی زیاد باشد تا خمیر حالتی شُل به خود بگیرد و سنگدانه را به سمت پایین هدایت کند. در این مرحله، با تعیین نسبت آب به سیمان و درصد میزان هر یک از سنگدانه‌‌ ها، فرآیند ساخت بتن آغاز می‌ شود. بتن یک ماده ساختمانی است که از سیمان، آب و سنگدانه های ریز و درشت ساخته می‌شود. مواد تشکیل دهنده این ماده مصنوعی در همۀ جای دنیا پیدا می‌شود و هر فردی با کمی مهارت فنی می‌تواند آن را برای استفاده‌های روزمره بسازد!

عمل آوری فرآیند مراقبت و نگهداری از بتن ریخته شده با حفظ سطح رطوبت و دما است. هرچه زمان عمل آوری یا هیدراتاسیون بیشتر باشد، بتن قوی ‌تر می‌شود. شرکت بتن پژوهان ایرانیان با هدف تجاری سازی و صنعتی سازی یافته‌های پژوهشی تاسیس گردیده است. این شرکت علاوه بر انجام خدمات تخصصی مشاوره‌ای و پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای، اجرای موضوعات تخصصی را نیز در برنامه کاری خود دارد. از افتخارات ما ارایه مشاوره و اجرای پروژه‌های حساس، استراتژیک و صنعتی مطابق با استانداردهای جهانی و بین المللی می‌باشد.

از آنجا که کیفیت ترکیبات بتن آماده تاثیر مستقیمی در کیفیت نهایی پروژه دارد، باید مطمئن شوید که بتن آماده را از کارگاه‌ها و کارخانه‌های معتبر تهیه می‌کنید. برای تولید بتن از خیلی از سیمان‌ها (به غیر از آسفالت)، از آب استفاده می‌شود که دوغابی تولید می‌کند که قابلیت شکل دهی دارد. بتن از طریق یک فرآیند شیمیایی به نام هیدراته شدن، سفت می‌شود که در آن آب با سیمان وارد واکنش شده و بقیه اجزا را به هم می‌چسباند و ماده‌ای قدرتمندتر و مانند سنگ ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از این امر این بتن باید در ترکیب با سایر متریال های گرم به کار رود.

از جمله این اثرات نامطلوب می توان، کاهش مقاومت در مقابل شرایط جوی به ویژه مقاومت یخ زدگی و شوره و همچنین مقاومت سایشی را نام برد. همان طور که قبلاً بررسی نمودیم، حجم خمیر مورد نیاز با برخی عوامل در نوسان خواهد بود، از جمله فضای خالی سنگدانه ها. فضای خالی در اثر تراکم بسته بندی ایجاد می شود که تحت تاثیر از ماکزیمم اندازه سنگدانه ها می باشد.

بعضی اوقات پلیمرها به مخلوط سیمان پرتلند اضافه می‌شوند تا بتن‌هایی تولید شده دارای چسبدنگی بالا و نفوذ پذیری کم باشند. نسبت آب به سیمان عامل تعیین کننده‌ای در بتن معمولی با محتوای آب کمتر و در نتیجه محصولی قوی‌ تر است. میزان کارایی را می‌توان با استفاده از آزمایش اسلامپ اندازه گیری کرد. این مقاومت نسبت به ساخت و ساز چوبی بسیار عالی و در طول زمان نیز دارای قدرت و ماندگاری بیشتری است.