مینی چیلر چیست راهنمای انتخاب ميني چيلر + مزايا و معايب ترموتجهیز-بتا تهویه

قادر به تامین بار سرمایی و گرمایی در فصول مختلف سال می باشد ، مکانیزم تغییر مدار سرمایی به گرمایی و بالعکس توسط شیر چهارراهه معکوس کننده جریان گاز انجام می گردد . پمپ های گرمایی در فصل سرما قادرند با مصرف پایین انرژی الکتریکی ، انرژی گرمایی چندبرابری را تامین نمایند . مینی چیلرهای آرن (در ظرفیت های 3 تن و 5 تن ) دارای پمپ سیرکولاسیون آب مدار بسته ، منبع انبساط بسته و کنترلرهای لازم برای سیرکوله ی آب سرد تولیدی و وتامین بار سرمایی می باشد . به خاطر ابعاد کوچک مینی چیلر ، به فضای کمی جهت نصب نیاز دارد (به موتورخانه نیازی نیست) و انعطاف پذیری آن به گونه ای است که می توان در کاربردهای گوناگون از آن استفاده نمود و در هر مکانی آن را نصب نمود.

مینی چیلر چیست راهنمای انتخاب ميني چيلر + مزايا و معايب ترموتجهیز-بتا تهویه

و همینطور قطعات بکار رفته در مینی چیلرها ساده تر از چیلرها بوده و پیچیدگی زیادی ندارند. برای آپارتمانها و فضاهای اداری معمولا از مینی چیلرها استفاده می شود اما قابل ذکر است که این دستگاه ها نه تنها در مصارف خانگی بلکه در صنعت نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از مزایای خرید مینی چیلر می توان به این موارد اشاره کرد که این دستگاهها سرو صدایی ندارند و همچنین این دستگاهها به علت جنس اپراتور موجود دچار یخ زدگی نمی شوند. گروه صنعتی مهریزان تولید کننده‌ی انواع سیستم‌های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی. لوله‌کشی در سیستم‌های مینی چیلر به دلیل محدودیت هایی که در لوله کشی سیستم VRF وجود دارد، سبب شده لوله کشی سیستم مینی چیلر از محدودیت های کمتری برخوردار باشد.

اواپراتور یا مبدل حرارتی مینی چیلرها که در دو نوع پوسته – لوله ای و صفحه ای موجود است، وظیفه خنک کردن آب در مدار برودتی ساختمان را برعهده دارد. اساس عملکرد این نوع مبدل به این شکل است که از دو جهت مخالف سیال سرد و گرم وارد مبدل می شوند. سیالات وارد شده به صورت یکی در میان بین صفحات فلزی جریان می یابند و با یکدیگر تبادل گرما انجام می دهند. برای گرمایش هم می‌توان از مینی چیلر استفاده کرد که روش متداول آن استفاده از دیگ بخار در موتورخانه یا پکیج خانگی و انتقال آب گرم تولید شده به فن کویل یا هواساز برای گرمایش فضای داخلی است و دیگر نیازی به نصب رادیاتور نیست.

در حالی که در دستگاه های دیگری مانند اسپلیت یا داکت اسپلیت ، به علت افت راندمان مبرد در لوله مسی بین یونیت داخلی و خارجی، نمی توان یونیت خارج از ساختمان را بیش از یک فاصله خاص نسبت به یونیت داخلی نصب نمود. روش اول می توان از مینی چیلر هیت پمپ استفاده کرد به این معنی که مینی چیلر با زیر بار رفتن کمپرسور در زمستان و معکوس شدن سیکل تبرید، تولید آب گرم می کند و به فن کویل ها ارسال می شود. مینی چیلرها معمولا به دلیل اینکه مسیر خیلی طولانی توسط لوله کشی با فن کویل ها ندارند، و همچنین در بالکون های واحدهای آپارتمانی قرار داده می شوند، خود دارای پمپی با هد و دبی نرمال می باشند. میزان هد پمپ درواقع نشانگر قدرت پمپ جهت ارسال آب به دورترین فن کویل می باشد، در نتیجه هد بیشتر امکان افزایش طول لوله کشی بین مینی چیلر و فن کویل را به ما می دهد.

آخرین مطالب ایمن تهویه

پیشنهاد می کنیم که مقالات مربوط به دیگر محصولات را که در لینک های زیر قرار داده ایم، نیز مطالعه بفرمایید تا بتوانید دستگاه ها را به خوبی با هم مقایسه کرده و مناسب ترین آن را انتخاب کنید. چیلر آپارتمانی باشد می توان از چند مینی چیلر به صورت ترکیبی با یکدیگر استفاده نمود. اجزای سیستم سیکل تبرید که شامل لوله های مسی، فیلتردرایر، شیرها و … می باشند. مجموعه ما قابلیت این را دارد که در صورت محدودیت در فضای نصب چیلر طراحی جدید با موقعیت نصب انجام دهد.

چیلر 23 تن تبرید مانلی – سری INSPIRON

کلیه دستگاه ها دارای 2 سال گارانتی و خدمات پس از فروش به صورت مادام العمر می باشند. تمامی بدنه دستگاه با نرم افزار طراحی شده و توسط دستگاه cnc برش داده شده اند و همین امر دقت و کیفیت دستگاه را در سطح بالایی قرار می دهد. مهندسین ما در گروه صنعتی تهویه کارمانیا دنا این کار را برای شما انجام می دهند. مقدار ماده‌ي مبرد موجود در مدار آن نسبت به مولتي اسپليت‌ها کم‌تر است و ضمن کاهش قيمت، اثرات مخرب زيست محيطي کم‌تري دارد . به طور کلی هزینه های نگهداری از این دستگاه با توجه به نمونه های مشابه، بسیار پایین تر و به صرفه است.

در مینی چیلرها به دلیل ابعاد کوچک و بالا بردن کارایی معمولا از نوع اواپراتورهای صفحه ای استفاده می شود. البته اواپراتورهای پوسته و لوله نیز کم و بیش در ظرفیت های بالاتر این دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اواپراتورهای صفحه‌ای ارزانتر، کوچکتر و بازدهی بالاتری دارند، و در نتیجه برای استفاده در مینی چیلرها مناسبتر هستند. مینی چیلرها آب را خنک می کنند و این آب خنک در داخل فن کویل ها و هواساز ها و یا در داخل دستگاه های صنعتی برای خنک کاری استفاده می شود.

در مینی چیلر تراکمی هواخنک ابتدا گاز مبرد توسط کمپرسور فشرده میگردد. این گاز متراکم با فشار و دمای بالا وارد کندانسور شده و یه وسیله آب یا هوای محیط خنک شده و به تبدیل به مایع می گردد. این مایع پس از ورود به کویل اواپراتور با دریافت گرمای آب داخل اواپراتور برند بتا تهویه تبخیر می شود. به این ترتیب ماده مبرد با دریافت گرمای نهان تبخیر خود از آب داخل اواپراتور موجب سرد شدن آب می گردد.

در کنار عملکرد برودتی چیلر با لوله کشی آب گرم خروجی از موتورخانه یا پکیج به فن کویل ها می‌توان از این سیستم برای گرمایش نیز استفاده کرد. نکته جالب این جاست که در این حالت چیلر خاموش بوده و فقط با آب گرم به کمک فن کویل گرمایش انجام می‌شود. حال کافی است که یک فن در پشت کویل قرار داده شود تا فن هوا را از روی کویل بدمد و هوا خنک یا گرم شود. استفاده کردن از مخزن ذخیره آب سرد در مینی چیلر باعث می شود تعداد روشن و خاموش شدن در کمپرسور کاهش یابد. همچنین استفاده از Speed controller برای کنترل کردن فن کندانسور تأثیر موثری در مصرف برق فن‌ها دارد.

  • از طرفی اواپراتور صفحه‌ای به دلیل راندمان بالا تأثیر بسزایی در افزایش ضریب عملکرد مینی چیلر دارد.
  • از یک مینی چیلر به صورت مرکزی و به جای چندین کولر گازی جهت خنک کردن یک فضای بزرگ استفاده می شود.
  • مزیتی که استفاده از دو نوع کمپرسور ایجاد می کند این است که به غیر از کاهش مصرف برق در صورت خراب شدن یکی از کمپرسورها، دستگاه با ۵۰ درصد توان به کار خود ادامه می دهد.
  • همچنین استفاده از Speed controller برای کنترل فن کندانسور تأثیر بسزایی در مصرف برق فن‌ها دارد.
  • برای مقایسه هزینه های بالا ابتدا باید این مطلب را اعلام کرد که گرمایش در VRFبه صورت استاندارد از طریق برق می باشد ولی در مینی چیلر علاوه بر برق از طریق گاز هم می تواند باشد.