چرا متا برای از دست دادن پول انتخاب کرد؟ (فروش گیفی)


غول فناوری متا با فروش GIPHY، موتور جستجوی GIF محبوب، حرکت شگفت انگیزی را برای از دست دادن پول انجام داد. اما چرا چنین شرکت قدرتمندی چنین تصمیمی می گیرد؟ در این مقاله، انگیزه‌های پنهانی که متا را به قربانی کردن میلیون‌ها دلار سوق داد و عواقبی که این موضوع بر استفاده شما از گیف‌های GIPHY در شبکه‌های اجتماعی متا خواهد داشت را توضیح خواهیم داد.

متا نیوز
متا نیوز

گیفی، آن چیست؟

گیفی یک پلتفرم آنلاین است که به کاربران امکان جستجو، اشتراک گذاری و ایجاد GIF های متحرک را می دهد. Giphy که در سال 2013 تأسیس شد، به سرعت به یک مرجع در زمینه GIF تبدیل شد و به طور گسترده در شبکه های اجتماعی و برنامه های پیام رسانی استفاده می شود.

یکی از بارزترین ویژگی های Giphy آن است کتابخانه بسیار بزرگی از GIF های متحرک. می‌توانید فایل‌های GIF را در موضوعات مختلفی پیدا کنید، از واکنش‌ها و احساسات گرفته تا صحنه‌های فیلم، کلیپ‌های تلویزیونی، لحظات محبوب فرهنگ پاپ، حیوانات، میم‌ها… کافیست یک کلید کلمه را در نوار جستجوی Giphy تایپ کنید تا GIF‌های منطبق را پیدا کنید.

Giphy همچنین به کاربران اجازه می دهد تا GIF های خود را ایجاد کنند.. می توانید ویدیوها یا تصاویر را آپلود کنید تا آنها را به GIF های متحرک تبدیل کنید یا از سازنده GIF داخلی برای ضبط یک کلیپ ویدیویی کوتاه مستقیماً از وب کم خود استفاده کنید.

فروش Giphy

3 سال پس از خرید گیفی توسط متا، در سال 2020 با قیمت 400 میلیون دلار، این غول شبکه اجتماعی پلتفرم دانلود و ساخت گیف را دوباره به فروش می رساند.

بنابراین، این 23 می 2023 است که متا Giphy را به قیمت 53 میلیون دلار فروخت در شاتر استوک

شاتر استوک کیست؟

Shutterstock یک است شرکتی متخصص در ارائه محتوای بصریاز جمله تصاویر، ویدئوها، تصاویر و موسیقی، به متخصصان در صنایع مختلف. در سال 2003 تاسیس شد، تبدیل شده است یکی از پیشروترین پلتفرم های منابع بصری آنلاین.

Shutterstock یک کتابخانه گسترده از محتوای بصری شامل میلیون ها تصویر با کیفیت بالا، فیلم های با کیفیت بالا، تصاویر برداری و آهنگ های صوتی ارائه می دهد. کاربران می توانند جستجوی محتوا با استفاده از کلمات کلیدی خاص برای یافتن رسانه ای که نیازهای آنها را برآورده می کند.

لوگو Shutterstock
لوگو Shutterstock

Shutterstock بر اساس یک مدل مجوز برای استفاده از محتوا عمل می کند. مشتریان بسته به نیاز خود می توانند از میان گزینه های مختلف مجوز انتخاب کنند: مجوزهای استاندارد برای استفاده عمومی یا مجوزهای تمدید شده برای استفاده های خاص یا تجاری.

چرا متا چنین قیمت پایینی را انتخاب کرد؟

خوب به سادگی به این دلیل متا چاره ای نداشت ! در واقع، متا مجبور شد موتور جستجوی GIF را بفروشد به دلیل قوانین ضد تراست انگلستان.

در سال 2021، تنظیم کننده ضد انحصار بریتانیا، سازمان رقابت و بازار (CMA)، تصمیم گرفت که متا باید از GIPHY جدا شود. خریدی که برای رقابت در بازار مضر تلقی می شود.

پس از اتمام تمام راه حل های موجود، متا در نهایت استعفا داد و CMA تصمیم خود را در اکتبر گذشته تایید کرد: متا موظف به فروش GIPHY بود. اما این تعهد به فروش متضمن الزام به تعیین چنین قیمتی نبود.

در واقع به این دلیل است متا تنها 6 ماه فرصت داشت تا فروش را تکمیل کند که چنین ضررهایی متحمل شده اند… انتظار می رود فروش تا پایان ژوئن بسته شود.

و حالا؟

اگر قبلاً از GIPHY استفاده می‌کردید، نگران نباشید، همچنان می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید، زیرا متا از طریق API نرم‌افزار به توافق رسید تا GIPHY به ارائه گیف‌ها به تمام شبکه‌های اجتماعی در جهان ادامه دهد.

قبل از ترک…

اگر این مقاله در فروش Giphy توسط متا شما آن را دوست داشتید، از اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی و به اشتراک گذاری آن دریغ نکنید در خبرنامه دیجیتال ما مشترک شوید برای دریافت مقالات بعدی ما

همچنین می توانید بهترین مقالات ما را از طریق فید RSS ما دنبال کنید: (فقط آن را در فیدخوان RSS مورد علاقه خود (مثلاً Feedly) قرار دهید).

ما همچنین در لینکدین، توییتر، فیس بوک و یوتیوب فعال هستیم.

برای هرگونه سوال در رابطه با این مقاله، از قسمت “نظرات” برای ارسال نظرات خود برای ما دریغ نکنید، ما در اسرع وقت به شما (با کمال میل) پاسخ خواهیم داد.

منبع

شما مایل به دریافت هستید بهترین مقالات ما ?

(در هر زمان می توانید اشتراک خود را لغو کنید.)
منبع