چیست و چه سودی برای شما دارد • Yoast


یکی از مهمترین جنبه های سئو این است که اطمینان حاصل کنید که محتوای شما توسط موتورهای جستجو خزیده شده و ایندکس می شود. در واقع، بدون محتوای شما در فهرست، وب سایت شما به هیچ وجه قادر به ایجاد ترافیک از طریق جستجو نخواهد بود. اما نمایه سازی همیشه یک فرآیند سریع نیست. عوامل زیادی وجود دارد که بر سرعت ایندکس کردن وب سایت شما توسط موتورهای جستجو تأثیر می گذارد. اگر راهی برای ایندکس شدن سریعتر محتوای شما وجود داشته باشد چه؟ خب، اینجاست که IndexNow وارد می شود.

اهمیت نمایه سازی برای سئو

قبل از اینکه افراد بتوانند محتوای شما را جستجو کنند، موتورهای جستجو باید صفحات وب شما را بخزند و فهرست کنند. پس از اینکه محتوای شما در فهرست قرار گرفت، فرآیند رتبه بندی شروع می شود.

موتورهای جستجو با ارسال خزنده‌ها برای دنبال کردن لینک‌ها برای کشف محتوای جدید و به‌روزرسانی محتوای قدیمی شروع به کار می‌کنند. پس از اینکه خزنده ها صفحه ای را کشف کردند، آنچه را که پیدا می کنند به موتورهای جستجو گزارش می دهند و آن را فهرست می کنند. در حین نمایه سازی، موتورهای جستجو محتوا، رسانه، برچسب ها و موارد دیگر را در آن صفحه مطالعه و تجزیه و تحلیل می کنند. موتورهای جستجو همه این اطلاعات را در پایگاه داده وسیعی به نام “شاخص” ذخیره می کنند.

چرا به IndexNow نیاز داریم؟

در فضای رقابتی آنلاین امروزی، نمایه سازی محتوای شما برای تضمین رتبه بالا در موتورهای جستجو بسیار مهم است. هرچه محتوای شما سریع‌تر ایندکس شود، سریع‌تر رتبه‌بندی می‌شود و احتمال اینکه به درستی در SERP ظاهر شود بیشتر می‌شود. البته، برای رتبه بندی به محتوای برجسته نیاز دارید، اما این داستان دیگری است.

اما مشکل اینجاست: شما نمی توانید کنترل کنید که موتورهای جستجو چگونه وب سایت شما را ایندکس می کنند. ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا یک موتور جستجوگر صفحه جدید شما را بخزد و ایندکس کند. این همه به عوامل بسیاری مانند اندازه وب سایت شما، اعتبار آن، پیچیدگی آن و غیره بستگی دارد.

تصور کنید که صاحب یک فروشگاه آنلاین برای فروش لباس هستید و برای فصل آینده تعدادی تازه وارد خواهید داشت. شما فروشگاه خود را با جدیدترین محصولات به روز می کنید، اما تا دو هفته بعد از آن تغییرات را در موتورهای جستجو مشاهده می کنید. در همین حال، ممکن است ترافیک و فروش بالقوه خود را به رقبای خود از دست داده باشید. هیچ کس آن را دوست ندارد زمانی که این اتفاق می افتد.

بنابراین برای ساده‌سازی این فرآیند و افزایش سرعت ایندکس‌سازی، مایکروسافت و یاندکس گرد هم آمدند و پروتکل جدیدی به نام IndexNow ایجاد کردند.

پس IndexNow چیست؟

IndexNow یک پروتکل منبع باز است که به ناشران وب اجازه می دهد تا موتورهای جستجوی شرکت کننده را در مورد آخرین به روز رسانی های وب سایت خود مطلع کنند. به زبان ساده، این یک پینگ ساده است که به موتورهای جستجو می‌گوید URL و محتوای آن اضافه، به‌روزرسانی یا حذف شده‌اند. سپس موتورهای جستجو می توانند به سرعت ربات ها را برای خزیدن، فهرست بندی و منعکس کردن تغییرات ارسال کنند.

چه چیزی IndexNow را متفاوت می کند؟

موتورهای جستجو داده‌های فهرست را از دو طریق به دست می‌آورند: کشش و فشار. به طور سنتی، موتورهای جستجو از سایت شما بازدید می‌کنند تا صفحات وب را بخزند و داده‌ها را به نمایه بکشند.

ایندکس سازی فشاری زمانی است که شما یا CMS شما موتورهای جستجو را در مورد تغییرات جدید در URL های خاص مطلع می کنید. پروتکل IndexNow از نمایه سازی فشار پیروی می کند که با مدل سنتی “کشش” متفاوت است. برای جستجوی چیزهای جدید لازم نیست به موتورهای جستجو که به وب سایت شما می آیند تکیه کنید. در عوض، از آن‌ها می‌خواهید که وقتی تغییراتی در محتوای شما ایجاد شد، به شما مراجعه کنند.

با این حال، در اینجا چیزی است که واقعاً در مورد پروتکل IndexNow قابل توجه است. وقتی هر URL را از طریق IndexNow API به یک موتور جستجوی شرکت کننده ارسال می کنید، آن URL ها به طور همزمان به تمام موتورهای جستجوی دیگر با استفاده از پروتکل ارسال می شوند. و هنگامی که IndexNow API را در مورد یک به روز رسانی مطلع می کنید، به طور خودکار به موتورهای جستجوی شرکت کننده هشدار می دهد.

کدام موتورهای جستجو در پروتکل IndexNow شرکت می کنند؟

مایکروسافت و یاندکس دو موتور جستجوی اولیه بودند که به طور کامل در IndexNow شرکت کردند. آنها با هم پروتکل IndexNow را در اکتبر 2021 اعلام کردند. از ژوئن 2022، فهرست موتورهای جستجوی شرکت کننده شامل مایکروسافت بینگ، یاندکس و سزنم است.

گوگل در حال حاضر بخشی از این ابتکار نیست، زیرا مکانیسم خزیدن آن بسیار کارآمد است و این شرکت به بهبود کارایی خزیدن خود ادامه داده است. با این حال، گوگل تایید کرد که این شرکت در حال آزمایش IndexNow است پروتکل بنابراین ممکن است در آینده شاهد پیوستن گوگل به این پروتکل باشیم.

IndexNow چه سودی برای شما دارد؟

پروتکل IndexNow این پتانسیل را دارد که تکامل نمایه سازی را از کشش به فشار تسهیل کند. لازم نیست منتظر بمانید تا موتورهای جستجو بیایند و دعا کنند تغییرات درست را انتخاب کنند. در عوض، می‌توانید آن‌ها را به تغییرات واقعی هدایت کنید و به آن‌ها بگویید که بخزند و ایندکس کنند.

اما مزیت اصلی IndexNow همچنان حذف زمان بین به‌روزرسانی‌ها و کشف آنها توسط موتورهای جستجو است. این بدان معناست که محتوای شما می تواند سریعتر در تمام موتورهای جستجوی شرکت کننده ایندکس شود. ناگفته نماند، این به ساده‌تر شدن فرآیند یافتن محتوای جدید، کارآمدتر کردن وب و در عین حال کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند.

موتورهای جستجو انرژی زیادی را در فعالیت های خزیدن استفاده کنید، اما دقیقاً کارآمد نیستند. آنها ممکن است چندین بار در روز یک صفحه را بخزند، حتی زمانی که چیز جدیدی در صفحه وجود ندارد. این اتلاف انرژی است. با استفاده از پروتکل IndexNow، ربات‌های موتور جستجو برای تعیین اینکه آیا یک صفحه به‌روزرسانی شده است، نیازی به خزیدن اکتشافی ندارند. این امر بار غیرضروری سایت را کاهش می دهد، مصرف انرژی را کاهش می دهد و سرورها را قادر می سازد کارآمدتر کار کنند.

ادغام IndexNow در Yoast SEO

چند کار وجود دارد که باید برای پیکربندی وب سایت خود برای استفاده از IndexNow API انجام دهید. اما اگر برای شما پیچیده به نظر می رسد، نگران نباشید زیرا راه حل هایی وجود دارد. در Yoast، ما یکپارچه سازی با IndexNow را در Yoast SEO Premium راه اندازی می کنیم. به طور خودکار فعال می شود، بنابراین می توانید بلافاصله از IndexNow در وب سایت خود استفاده کنید. هر زمان که محتوای خود را منتشر یا به‌روزرسانی کنید، IndexNow را پینگ می‌کنیم. لازم نیست کاری انجام دهید – همه اینها در پس زمینه بی صدا کار می کند. ما این ویژگی را در به روز رسانی بعدی Yoast SEO Premium راه اندازی خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید!منبع