گوگل پایان کوکی های شخص ثالث در کروم را تا سال 2024 به تعویق انداخت


حذف کوکی‌های ردیابی که به‌عنوان پایه در Google Chrome برای سال 2023 برنامه‌ریزی شده بود، به اواسط سال 2024 موکول می‌شود. علت این تعویق چیست و به چه معناست؟

اجرای اولیه پایان کوکی ها در کروم

اگر بخواهیم اطلاعات را کاملاً کامل کنیم، گوگل قبلاً حذف کوکی‌های کروم را از سال 2020 اعلام کرده بود و مهلت آن را در سال 2022 می‌داد. سپس این تاریخ از ژوئن 2021 به 2023 موکول شده بود. در آن زمان ما در مورد اجرای 2 مرحله ای گفت:

  1. پایان سال 2022: ناشران سایت و همچنین بازیگران مختلف در بخش تبلیغات باید خدمات خود را تغییر دهند. این مرحله سپس با یک دوره نظارت 9 ماهه همراه است.
  2. اواسط سال 2023: پشتیبانی از کوکی های گوگل به تدریج پایان می یابد تا قبل از پایان سال 2023 به طور کامل حذف شود.

این است طرحی که از ابتدا برنامه ریزی شده بود توسط غول آمریکایی گوگل، و بنابراین یک سال به تعویق افتاده است.

حذف کوکی های شخص ثالث در کروم به پایان سال 2024 موکول شد

امروز، جدول زمانی ذکر شده در بالا دیگر به روز نیست. گوگل در 27 ژوئیه 2022 اعلام کرد که حذف تدریجی ما در مورد آن به مدت یک سال به تعویق خواهد افتاد. نیمه دوم سال 2024 بنابراین.

جدول زمانی جدید استقرار Privacy Box و بنابراین پایان کوکی‌ها در Chrome (2024)
جدول زمانی جدید استقرار Privacy Box و بنابراین پایان کوکی‌ها در Chrome (2024)

بر اساس بیانیه مطبوعاتی گوگل، این دوره اضافی به دنبال بازخورد توسعه دهندگان مختلف، کارشناسان بازاریابی، ناشران یا حتی مقامات نظارتی که آنها را در مرحله طراحی جعبه ایمنی حریم خصوصی (راه حل جایگزین کوکی های توسعه یافته توسط Google) همراهی کردند، اضافه شد. اینها می پرسیدند زمان بیشتری برای ارائه پاسخ و بازخورد دقیق تر و سازنده تر

جعبه ایمنی حریم خصوصی همچنان مرتبط است

علیرغم این زمان تست اضافی، گوگل به توسعه “جعبه ایمنی حریم خصوصی” خود ادامه می دهد. API قبلاً برای آزمایش برای توسعه دهندگان رزرو شده بود، اما این آزمایش ها باید درهای خود را به روی میلیون ها کاربر باز کنند. از آگوست 2022. اینها باید برای مدیریت شرکت در آزمون ها دعوتنامه دریافت کنند. هدف گوگل البته این است که جمع آوری نظرات از همه بازیکنان وب، برای ارائه راه حلی که نیازهای همه را برآورده کند.

جعبه ایمنی حریم خصوصی، جایگزینی برای کوکی‌هایی که Google در حال حاضر در حال توسعه آن است
جعبه ایمنی حریم خصوصی، جایگزینی برای کوکی‌هایی که Google در حال حاضر در حال توسعه آن است

گوگل (در حال حاضر) آن را تایید می کند انتظار می رود Privacy Sandbox API در اواسط سال 2023 در دسترس باشد برای پیش بینی اجرای آن و حذف کوکی ها در قسمت دوم سال 2024.

جعبه ایمنی حریم خصوصی چیست

اگر اطلاعیه های مربوط به آن را دنبال نکرده اید جعبه ایمنی حریم خصوصی در آن زمان، اجازه دهید به یاد بیاوریم که در مورد چیست. هدف این ابزار ارائه یک جایگزین کوکی ها، که به حریم خصوصی کاربران احترام می گذارد. بنابراین هدف یافتن است تعادل بین حفاظت از داده ها و استفاده از داده ها برای مقاصد تجاری. در واقع، Google اطمینان می دهد که جعبه ایمنی حریم خصوصی باید به تبلیغ کنندگان اجازه دهد با ارائه تبلیغات مرتبط به رشد خود ادامه دهید«.

اهداف جعبه ایمنی حریم خصوصی
اهداف جعبه ایمنی حریم خصوصی

در اینجا اصولی است که Privacy Sandbox برای بهره برداری از داده های مرور بر اساس آنها است:

  • به جای ردیابی ناوبری به صورت جداگانه، کاربران اینترنت به صورت گروهی جمع می شوند با توجه به علایقشان
  • گمنامی افراد افرادی که با تبلیغات تعامل دارند تضمین می شود و داده های به اشتراک گذاشته شده در آنها را محدود می کند.
  • کاربران قادر خواهند بود اطلاعات خود را در دستگاه های خود ذخیره کنند هنگام ارائه تبلیغات، به طوری که آنها توسط شرکت ها جمع آوری نمی شوند.

منبع