CPU Price List لیست قیمت سی پی یو فروشگاه پیشرو

اینتل از پردازنده‌های نسل دوازده خود برای اولین بار پشتیبانی از رم‌های DDR5 را هم اضافه کرده است و AMD هم در نسل جدید پردازنده‌های خود، پشتیبانی از DDR5 را اضافه کرده است. اگر در ردیف‌های بالا نرم‌افزارهای اضافی یا فرhیندهایی را می‌بینید که مورد استفاده شما نیستند، روی آن‌ها کلیک راست کنید و «End Process» را بزنید. البته اگر نرم‌افزار اضافه‌ای نمی‌بینید و پردازنده همواره در حداکثر توان خود قرار دارد، احتمالاً‌ وقت ارتقای سیستم یا حداقل افزایش حافظه رم رسیده است. اگر میزان درگیر بودن سی‌پی‌یو در شرایط عادی خیلی بالاست و منابع سیستمی به طرز مشکوکی در حال استفاده شدن هستند، می‌توانید با کلیک روی زبانه «Processes»، فهرستی از نرم‌افزارهای در حال کار را مشاهده کنید. در اینجا با کلیک روی سرستون CPU، اپلیکیشن‌ها به ترتیب مقدار استفاده از پردازنده مرتب خواهند شد. اگر قصد دارید تا پردازنده AMD برای سیستم خود بخرید، بهتر است نکاتی ساده اما مهم را بدانید.

ثبت نام ها تحت هدایت واحد کنترل کار می کنند تا دستورالعمل ها یا داده ها را بپذیرند ، نگه داشته و انتقال دهند و مقایسه های حسابی یا منطقی را با سرعت بالا انجام دهند. واحد کنترل با استفاده از یک فهرست ذخیره داده ، روشی را که صاحب فروشگاه از صندوق پول استفاده می کند- به عنوان یک مکان موقت و راحت برای ذخیره آنچه در معاملات استفاده می شود. برای مثال برخی کامپیوترهای دیجیتال قدیمی اعداد را به شکل مقادیر سیستم عددی ده دهی (پایه ۱۰) نشان می‌دادند و برخی دیگر از کامپیوترها از نمایش‌های غیر معمول نظیر، ternary (پایه ۳) استفاده کرده‌اند. تقریباً تمامی پردازنده‌های جدید، اعداد را به فرم باینری (دودویی) نشان می‌دهند، که در آن هر رقم به وسیله یک کمیت فیزیکی دو مقداری، نظیر ولتاژ «بالا» یا «پایین» نمایش داده می‌شود. واحد اندازه‌گیری فرکانس پردازنده، گیگاهرتز است که با علامت GHz نشان داده می‌شود. پسوند گیگا در زبان انگلیسی به معنی میلیارد است.[۶۶] فرکانس پردازنده‌ها با فرکانس پایه یا کلاک پایه (Base clock) شناخته می‌شود.

سی پی یو در انواع دستگاه های دیجیتالی از جمله کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، تلویزیون و گوشی هوشمند قرار دارد و به همین خاطر خرید و انتخاب آن، انتخابی سخت و پیچیده خواهد بود. سی پی یوهای بالا رده  قدرتمند همچون Core i9 و Ryzen 9 فقط برای کارهای بسیار سنگین و رندرگیری استفاده می‌شوند و خرید آن‌ها تنها در صورت نیاز توصیه می‌شود. باعث به وجود آمدن انواع سی پی یو شده است تا هر کاربری با توجه به نیاز خود، هریک از آن‌ها را تهیه نماید.

پردازنده Intel مدل Core i3 12100

برای مثال، اگرچه IBM System/360، یک مجموعه دستورالعمل ۳۲ بیتی بود، اما System/360 Model 30 و Model 40 دارای مسیرهای دادهٔ ۸ بیتی در واحد محاسبه و منطق بودند، به گونه‌ای که یک عمل جمع ۳۲ بیتی، نیازمند چهار چرخه بود که برای هر ۸ بیت یک عملوند، یک چرخه لازم بود. اگرچه مجموعه دستورالعمل Motorola 68، یک مجموعه دستورالعمل ۳۲ بیتی بود، اما Motorola و Motorola دارای مسیرهای داده ۱۶ بیتی در واحد محاسبه و منطق بود، به گونه‌ای که یک عمل جمع ۳۲ بیتی نیازمند دو چرخه بود. برای بهره‌گیری از برخی از مزایای طول‌های کمتر و بیشتر بیت، بسیاری از مجموعه دستورالعمل‌ها دارای پهناهای بیت متفاوتی برای دادهٔ صحیح و ممیز شناور هستند. در این حالت، پردازنده‌هایی که از این مجموعه دستورالعمل‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند پهناهای بیت متفاوتی برای قسمت‌های مختلف کامپیوتر داشته باشند. برای مثال، مجموعه دستورالعمل System/360 شرکت آی بی ام اساساً ۳۲ بیتی بود، اما از مقادیر ممیز شناور ۶۴ بیتی هم پشتیبانی می‌کرد تا دقت و محدودهٔ بیشتری را در رابطه با اعداد ممیز شناور فراهم کند. مدل System/360 Model 65 دارای یک جمع‌کننده ۸ بیتی برای محاسبات دسیمال و باینری ممیز ثابت بود و همزمان دارای یک جمع‌کننده ۶۰ بیتی برای محاسبات ممیز شناور نیز بود.[۷۲] بسیاری از طراحی‌های بعدی پردازنده از پهنای بیت ترکیبی مشابهی استفاده می‌کنند.

شاخص‌های عملکرد پردازنده ها

پردازنده‌های جدید حداقل 2 و حداکثر 64 هسته پردازشی دارند، ولی اکثرا با 4 تا 8 هسته ساخته می‌شوند. هرکدام از این هسته‌ها می‌توانند به طور جداگانه به انجام یک وظیفه به خصوص بپردازند. این روزها شما برای استفاده معمولی به یک پردازنده با حداقل 4 هسته یا 4 رشته نیاز خواهید داشت. اگر می‌خواهید سیستم فعلی خودتان را ارتقا دهید، پس گزینه‌هایی که پیش رویتان قرار خواهد گرفت محدود خواهد بود.

  • قبل از خرید ابتدا باید استفاده خود را مشخص کنید و بعد با راهنمای افراد متخصص و توجه به نکات قبل خرید سی پی یو، بهترین گزینه را انتخاب کنید.
  • پردازنده کامپیوتر از قطعات اصلی سیستم است که اهمیت بالایی دارد و هر شرکتی نمی‌تواند آن را تولید کند.
  • هر کدام از این برندها نیازمند سوکت مادربرد مخصوص به ‌خود هستند و باید دقت کنید که پردازنده انتخابی شما، باید توسط مادربوردی که دارید یا می‌خواهید خریداری کنید پشتیبانی شود.
  • در کامپیوترهای مدرن و به خصوص گوشی‌های هوشمند، پردازنده به همراه سایر قطعات روی یک تراشه فیزیکی سوار می‌شوند.